Najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli przy karmieniu karmą "weterynaryjną".


 Najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli przy karmieniu karmą "weterynaryjną".

Najczęstsze błędy podczas stosowania karm dietetycznych (na koniec również wyjaśnię różnice między karmą weterynaryjną, dietetyczną, a leczniczą).
(które równocześnie mogą być oznaczone jako weterynaryjne, ale nie każda karma weterynaryjna to karma dietetyczna) to:

- podawanie karm profilaktycznie (np. u starszych zwierząt w celu ochrony przed wystąpieniem przewlekłej choroby nerek. Taka karma zawiera mniej białka, na które u starszych zwierząt zapotrzebowanie jest często wyższe niż u młodszych, przez co może dochodzić do zmniejszenia masy mięśniowej),

- podawanie karmy przez całe życie, nawet po ustąpieniu problemu, z powodu którego została zastosowana (np. Karma przeciwko struwitom, która zakwasza mocz. Powinna być stosowana przez określony czas, ponieważ zbyt długie stosowanie prowadzi do nadmiernego zakwaszenia moczu, a w konsekwencji do wytwarzania się szczawianów wapnia,

- Podawanie karm zamiast leczenia i dokładnej diagnozy (w takiej sytuacji często dochodzi do maskowania objawów - na karmie objawy ustępują, jednak po zejściu z niej natychmiast powracają. Brak leczenia może również doprowadzić do rozwoju choroby).

Chciałam również zwrócić uwagę, że karmy weterynaryjne nie muszą spełniać żadnych przepisów. Nie muszą spełniać żadnych wymagań co do składu i działania i nie muszą być też klinicznie przebadane. To wszystko dlatego, że nie istnieją przepisy regulujące karmy weterynaryjne.

"Karmą weterynaryjną" może być nazwana każda karma.
Co innego karma dietetyczna.

Karma dietetyczna jest już objęta przepisami, skład jest pod kontrolą. Nie jest to jednak karma lecznicza i nie leczy. Zabronione jest też używanie na opakowaniach sformułowań związanych z lekami i leczeniem.

Pasza lecznicza, jak podaje definicja to "mieszanina jednego lub kilku dopuszczonych do obrotu, na podstawie przepisów prawa farmaceutycznego, premiksów leczniczych z jedną lub kilkoma paszami, przeznaczoną, ze względu na swoje właściwości profilaktyczne lub lecznicze, do podawania w formie niezmienionej".

Dlatego pamiętajmy, że karmy tzw. Weterynaryjne - czyli dietetyczne nie zastąpią nam leczenia, a podawane w niewłaściwy sposób mogą zaszkodzić.

Warto też zawsze skonsultować kwestię podawania takiej karmy ze zwierzęcym dietetykiem, ponieważ często istnieją lepsze alternatywy, które wesprą organizm w chorobie i będą działać odpowiednio, a będą posiadać lepszy skład.
Oczywiście wszystko zależy od postępu choroby, jej stadium i samego zwierzęcia. Nie mniej jednak kontakt ze zwierzęcym dietetykiem i rozwianie wątpliwości nigdy nie zaszkodzą.

*Niestety obrazek ze mną nie chce współpracować,ale postaram się to naprawić w najbliższym czasie*




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polecane Grupy na Facebooku

Jak karmić po zabiegu kastracji? (kocury, kotki, psy i suczki).

Najczęstsze pasożyty u kotów